Blog

Tefal Actifry Vs Schafer Fit Fry

schafer fit fry tarif
schafer fit fry mantar sosis tarif

Son zamanlarda çokça gündemimizde yer alan hava üfleme ısıtıcılarını çevremde çok kişi merak ediyor. En çok sorulan sorular o kadar para vericez kullanır mıyız? Tarifler nasıl iyi patates pişiriyor mu? Actifry mı diğer hava üflemeli fritözler mi? Şeklinde uzuyor. Bu yazım sizleri aydınlatacaktır.

Oğlumun yemekleri görünüşüne kokusuna  ya da o anki ruh haline göre seçme huyu var.  Bu durum beni sık sık patates kızartmaya ve elime geçen her türlü malzemeyle (nohut,sağan, kıyma, ıspanak gibi…) köfteler hazırlayıp buzluğa atmaya itti.

Buzluktan çıkarıp direk kızratınca mutfağımın nasıl kirlendiğini anlatmama gerek yok ama asıl yüreğimi yakan kıymetlimin  kızartma yiyor olmasıydı.  O dönemde acelesinden bir  tefal  actifry hava üfleyerek bir kaşık yağla patates kızartan muhteşem icat aldım. Hemen her gün yıkayıp yıkayıp kullandım bu cihazı. Zamanla sadece patates değil kendime de çok güzek tarifler oluşturdum. Bkz bazıları bu yazıda . Günler aylar geçti bu makine bizi bıraktı. Yaptıracakken yakın zamanda bir de bu dönmeden sıcak hava firitözlerini deneyeyim dedim. Yanlış anlamayın tefalin yarı fiyatı olması değildi beni cezbedenJ.  Evet tabiki daha ucuz olup da aynı pişirme kalitesini vaad eden diğer markaları da denemek istedim ve iyi ki schafer fit fry ı da almışım.

Şimdi Tefal Actifry ve Schafer Fit Fry ı karşılaştıralım

  1. Actifry azıcık yağla ve dönerek pişirme yaparken Fit fry dönmeden ve yağsız pişirme yapıyor
  2. Patates kızartmasıda lezzet olarak Fit Fry Actifyın çok altında kalıyor. Amaa şunu denedim bir kapta patatesleri tuz ve azıcık yağla avcarlayıp süreyi pişme süresinin yarısına ayarlıyorum makine zamanı dolup kapanınca hemen patateslerı haznenin içinde havalandırıp karıştırıyorum tekrar pişmeye bırakıyorum. Nispeten daha iyi sonuç oluyor ama yine de döne döne pişiren actifryın yerini tutmuyor.
  3. Actifry ın pişirme hacmi Fitfrydan daha küçük. Fit fry a tüm tavuk atıp çıtır çıtır pişirebilirsiniz bunu actifry da yapamazsınız
  4. Geçenlerde fit fry da ekmek yapmayı denedim içindeki ızgarayı çıkarıp yağlı kağıt sererek efsane ekmekler yapılıyor. Altını ters yüz etmek şart çünkü altına reklamlarında yapldığı gibi hava akışı yeterince olmuyor hele de ızgarayı çıkarınca hiç geçmiyor haliyle. Actifryda da ekmek yapmışlığım var ızgarasına ortası delik şekilde koyuyorsunuz ama hem zor hem de daha küçük ekmekler yapılır.
  5. Pişirme süreleri hemen hemen aynı büyük boy bir patatesi ortalama 15 dakikada pişiriyorlar köfteler de 12 13 dakikada hazır oluyor. Hazır kova tavuklar var ya dondurulmuş, onları da fırından çok daha hızlı ve heryerini güzelce kızartıyor. Pişirme sürelerini her iki makine için kullanım klavuzlarında 2 3 dakika daha az söylüyorlar. Onlar önce makinenin 2 3 dakika ısınmasını sonra pişecek malzemeleri eklememizi öğütlüyorlar ben unutuyorum tabi…
  6. Tefal actifry ın zamanlayıcısı yerinden çıkıp üzerinizde taşınabiliyor ama bu özelliği de kendiliğinden süre dolunca cihazı kapatmıyor. Fit fry da öyle değil süreyi ayarlıyosunuz makine süre bitiminde kapanıyor.

Kısacası ikisinin de kullanım alanları farklı ve kendifırınınızda yapabileceğiniz pekçok yiyeceği bu makinelerde küçük porsiyonlrda çok daha kolay pişirebiliyorsunuz. Kestane pişirme mısır patlatma kek pişirme helva yapma  gibi çok geniş alanlarda kullanılabiliyor. Mantık hep aynı sıcak hava üfleyerek yiyeceğinizi pişiriyorlar. Hele milföy hamurunu öyle iyi pişiriyor ki fırında bu etkiyi asla alamasınız…  

Umarım bu yazı fikir vermiştir. Benim bahsettiğim makineler tefal actifry classic (1400 watt 1 lt hacim) ve schafer fit fry (1500 watt 3.5 lt hacim ve led ekran olmayan )Aklınza takılan soruları yorumlara yazarsanız cevap yazarım.

5 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

admin

Çok okuyan işsiz biri

Bunlar da hoşunuza gidebilir