Blog

Tefal Actifry Tarifleri – 10 Dakikada Ev Hamburgeri Tarifi

actifry ile hamburger çok

Herkes evde hamburger yapıyordur dolayısıyla herkesin bir anne köftesi tarifi var. Ben de bu defa Efenin köftelerinin içine kırmızı erik rendeledim. Bir de sabah yine tefal actifry ile yaptığım patates kızartmasından kalanları ekledim. Ayrıntılı olarak Tefal actifry hamburger köftesi tarifini vereceğim elbette ama önce nasıl tefal ile kolaylık sağlayacağımıza değinmek isterim.

Tefal actifry neden daha pratik

Köfte harcımızı hazırladıktan sonra Tefal actifry ızgarasına yerleştiriyoruz. Zamanı ayarladıktan sonra köftelerin pişmesini kontrol etmeye çalışıp ters yüz etmekle uğraşmıyoruz.

erikli hamburger köftesi bohemianne

Köftelerimizi ızgaraya dizip hemen diğer malzemeleri yapmaya geçebiliriz. Domatesleri dilimlemek, marulu yıkayıp hazırlamak, ketçap mayonez sıkarak ekmeği hazırlamak gibi… Hatta köftelerin arasına birkaç da biber koyun közlensin o da anne yemeği olur.

Tefal Actifry Köfte Tarifi

Köfteyi her yiğit farklı tarifle sever. Ben de bilmem kaç denemeden sonra tefal actirfry’da yumuşacık ve lezzetli köfteler tarifi oluşturdum kendimce. Paylaşayım:

  • 250 gr dana kıyma (kokusu az olduğu için bunu tercih ediyoruz kuzu ve dana karıştırmanızı öneririm)
  • Bir orta boy soğan
  • Bir çay kaşığı sarımsak tozu (bir iki diş taze sarımsak da olur tabiki)
  • Ekmek içi ya da galeta unu
  • Bu tarife özel bir kırmızı erik rendesi ve sabahtan kalan bir avuç parmak patates
  • Kuru nane isteğe göre
  • Bir tatlı kaşığı karabiber
  • Üç tatlı kaşığı kimyon
  • Bir tatlı kaşığı pul biber
  • Bir çay kaşığı köri

Tüm malzemeleri iyice karıştırıyoruz mümkün ise en az dört beş saat buzdolabında bekletiyoruz ve istediğimiz büyüklüklerde köfteler yapıp ızgaraya diziyoruz.

actifry hamburger

Makineyi 10 -12 dakikaya zamanlıyoruz aslında daha iyi pişmiş isterseniz 15 dakika da pisirebilirsiniz. Makineyi çalıştırıp hamburgerin diğer malzemelerini hazırlıyoruz. Son 3 dakika kala hamburger ekmeğini de köftelerin üzerine koyup makinede birkaç tur döndürün ki ısınsın.

Marul, domates, turşu ya da istediğiniz malzemeleri dilimleyin. Hamburger ekmeğinin arasına ketçap mayonez döküp hazır ediyoruz.

Köfteler makineden çıkana kadar herşey hazır oluyor.

Hepsi bu kadar ekmek içi özellikle yumuşacık bir tat veriyor genelde yarım somun ekmeğin içini koyarım ya da buzluktan nohut çıkarıp makinede çekip eklerim. Yağlı kıyma seçtiğim zaman daha güzel olduğu ve yumuşacık olduğu için kıymam yağsızsa buzluktan küçük küçük doğradığım kuyruk yağından az miktarda çıkarıp makinede nohutla beraber çekerek köfte harcına eklerim.

1 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

admin

Çok okuyan işsiz biri

Bunlar da hoşunuza gidebilir