saç

Saç dökülmesi, erkeklerin olduğu kadar kadınların da önemsediği bir konu. Saç dökülmesinin hormonlardan tutun da strese kadar oldukça çeşitli sebebi vardır. Bu sebeple önce etiyoloji yani saç dökülmesine sebep olan şey belirlenmelidir. Saç dökülmesinin etyolojisine bağlı olarak alınacak önlemler de tedavi yöntemleri de değişmektedir. Bazen saç dökülmesi sandığınız şey mevsim dönüşlerinde görülen saçın kendini yenileme süreci de olabilir. Bu zamanlarda saçlarınızdan eski yeterince beslenemeyen teller dökülür ve yerine daha sağlıklı ve güçlü saç telleri oluşur.
Saç dökülmesinin çözümü elbette ki bir dermatolog doktora randevu alınarak başlar. Doktorunuz saçınızın dökülme sebebini sorgulayıp gerekli tedaviyi belirler. Bunun dışında da evdeki malzemelerle muhtemel sebeplere karşı önlem alabilir ve saç dökülmesini durdurabilirsiniz. Bu önlemler denenmiş yöntemlere dayanmakla beraber bilimsel bir dayanağı henüz olmayan işlemlerdir ve bazılarını doktorunuza danışmadan uygulamanız önerilmez.

Saç Dökülmesine Karşı Evde Çözüm

Saç dökülmesine karşı doktorunuzun verdiği tedavi dışında sizin de alabileceğiniz önlemler aşağıda maddeler halinde sıralanmıştır:

  • Gece uykularını düzenli alıp, bol su içerek ve sebze ağırlıklı düzenli beslenip günlük en az 10bin adım atarak sağlıklı yaşamaya özen gösterin.
  • Saçlarınızı aşırı sıcak suyla yıkamayın (Bu saçlarınızın yağlanmasına da sebep olacaktır.)
  • Saç derinize sıksık masaj yaparak kıl köklerinizi uyarın
  • Koparak dökülmelere karşı saçlarınızı güçlendirecek dahili ve harici önlemler alın. Vitamin eksikliklerini gidererek içerden ve kimyasal ve fiziksel aşınmalara karşı koruyarak da dışarıdan bakım yapabilirsiniz
  • Saçlarınızın mevsim dönüşlerinde mi yoksa her zaman mı çok döküldüğünü gözlemleyerek doktorunuza bilgi verin. Bu konuyu dermatolog Neslihan Dolar Kelebek dergisinde şöyle incelemiş bir göz atmakta fayda var.
  • Sarımsakli saç maskesi uygulamayı deneyin(Doktorunuza danışarak)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

admin

Çok okuyan işsiz biri

Bunlar da hoşunuza gidebilir