Blog

Roman yazmaya başlamanın 4 önemli adımı

Yazmak

Roman yazmak istiyorum ama nereden nasıl başlayacağımı bilmiyorum. Yazmaya başlamak için aşağıdaki dört adımı takip et…

  1. Yazmayı planladığın bir konu bul. Hangi alanda yazmak istiyorsun ve konu ne olacak. Örneğin kişisel gelişim konusunda bir kitap yazayım. Konumuz kendini gerçekleştirmek düşüncesi üzerine olsun. Hadi başlangıç adımını attın bravo.
  2. Yazmayı planladığın konu hakkında taslak hazırla. Taslak şu olacak. Benim romanımda beş kişi olacak Ahmet bu olayı yaşayacak Mehmet bunu bu olaylar bu şekilde bağlanacak birbirine. Kitabın sonunda Ahmet ve Mehmet kardeş olduğunu öğrenir gibi. Bu taslak yazma sürecinde hem sana yol gösterici hem de senin sürekli revize ederek yazıyı istediğin yöne çevirmeni sağlayacak iskelet olacak.
  3. Neyle yazacaksın. Daktilo ile değil herhalde. Telefondan ya da bilgisayar üzerinden yazmayı planlıyorsun. Basit bir word programı mı kullanacaksın yoksa roman yazmak için geliştirilmiş farklı programlar mı kullanacaksın. Bu adım önemli bir karardır. 600 sayfa yazmayı planlıyorsunuz diyelim yazması zor bir uygulama kullanıyorsan süreç senin için zorlayıcı olacaktır.
  4. Başlamak ve sürdürmek. Evet yazmaya başlaman için başlaman gerekir. Düşüncelerini şekillendirmek taslağı oluşturduktan sonra üzerine yazılar karalamak gibi adımlar başlamak demektir. Başlayıp sürdürürsen göreceksin ki bu işe ilk başladığın noktadan çok farklı yerdesin ve daha iyiye gidiyor…

Herkese yazma serüveninde başarılar dilerim. Ben kadın annelik gibi konularda birşeyler oluşturmaya başladım bakalım buraya ne zaman eserimi tamamladım diye not düşerim. Karaladiginiz bişeyler varsa gönüllü editörlük yapmaya hazırım. Merak etmeyin eseriniz calinmaz çalınsa da hemen ispat edersiniz bu bu tarihte ben bu yazıyı yazmış malûm şahsa göndermiştim çalmış eserimi diye😄

3 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

admin

Çok okuyan işsiz biri

Bunlar da hoşunuza gidebilir