Pekçok profiterol hamuru tarifi okudum ama sonunda kendimce göz kararı hamur yaptım. Bana bu cesaret daha önceki mayonez yapımı denememde gösterdiğim başarıdan gelmiş olsa gerek. Biliyorsunuz hiçbir tarifimi gramaj hesabıyla yapmam ben. Bunu da hamurun mantığı ve pratik yollarını vererek bohemianne kullanıcıları ile paylaşmayı borç bilirim. Profiterol ya da ekler hamuruna “pataşur hamuru” da denir.

Profiterol Hamuru Evdeki Ölçü Malzemeri ile Denendi

İç dolgusu ile ekler hamuru

Profiterol Hamuru Evdeki Ölçü Malzemeri ile Denendi, İşte sonuç:

Biliyorsunuz profiterol hamuru ilk defa deneyecek olanları biraz korkutuyor. Büyük ihtimalle sebebi hamurun klasik un ekle yağ ekle tuz koy yoğur mantığı ile yapılmaması. Ama gerçekten o kadar basit ve partik bir yapımı var ki. Hemen göz kararı kaşık ölçüleri ile yağ un su oranınını anlatacağım.

Ölçüler :

  • Dört yemek kaşığı tereyağı(bir kibrit kutusu peynir 30 gr ettiğine göre biz 125 gr tereyağı ayarlayacağız dört kibrit kutusu büyüklüğünde yağ uygundur)
  • Bir su bardağı soğuk su
  • Bir çimdik tuz:)
  • Büyük orta üç, Küçük dört yumurta

Profiterol Hamuru Yapılışı

Yumurta ekleniyor
Karışırken ilk hali
Biraz daha karıştırıyoruz
Yumurta ekledikten sonra hamur yeterince karıştırılmış. Son hali

Evdeki ölçülerle profiterol hamuru yapılışı ve püf noktaları. Öncelikle dört kibrit kutusu kadar katı yağı tencereye alıyoruz biraz eritip üzerine suyu ekliyoruz. Tereyağı tam eriyince bir su bardağı kadar unu ekliyoruz karıştırarak tencerede bulamaç gibi olana kadar pişiridyoruz. Un çok hafif rengi dönünce pişirmeyi bitiriyoruz ve sıcakken pudingden birazcık daha katı kıvamlı bulamaç görünümlü hamurumuzu dolaba koyup soğuturken iç harcı (pastacı kreması) hazırlıyoruz. Soğuması için cam bir kaba alırsanız hamur çok daha hızlı soğur ısıyı iletim yoluyla cama verirken buzdolabında kolay soğuyacaktır. Bir 15 20 dakika kadar sonra benim hamurum soğumuştu. Çıkarıp tek tek yumurta ekliyoruz. Bu yumurtaları tek tek ekleyip iyice karıstıktan yayıldıktan sonra diğer yumurtayı kırmak öenmli bu sayede hamur pişerken ortası boş şekilde şişecek. Yumurtayı az koysak olmaz hamurun özelliği açısından gerekli. Resimlemeye çalıştım hamurun görüntü olarak aşamalarını. Hamura ilk yumurta eklenince karıştırıken parça parça bir görüntü oluyor devam ediniz karıştırmaya zamanla istediğiniz kıvama kavuşacaktır. Tüm yumurtaları ekledikten sonra hamurunuz yine kulak memesinden daha yumuşak ama akışkan olmayan benim bulamaç dediğim kıvamda olacak. İşte bu hamuru bir buzdolabı poşetine koyup köşesini küçük şekilde kesip tepsiye yuvarlak toplar şeklinde aktarıyoruz. 180 derece fırında alt üst açık ve turbo(fan) çalışmıyorken rengi dönene kadar pişiriyoruz 30 – 40 dakika yetecektir.

NOT: Profiterol hamuru içi boş olacak şekilde şişmesi beklenen bir hamur olduğu için soğuyunca bazılarının sönmesi beklenir. Profiterol ya da ekler hamurum neden söndü diye düşünmenize gerek yoktur çünkü zaten içine krema sıkınca istediğiniz gibi topları elde edeceksiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

admin

Çok okuyan işsiz biri

Bunlar da hoşunuza gidebilir