Nedir Bu Delikanlı Sadi’nin Hastalığı

Hastaneye gidiyem gidiyem birşeyin yok diyiler. Benim neyim var o zaman. Ölecekmiş hissi, taşikardi, soluk alamadığını sanma, iç organlarının sıkıştığı hissi, kalp rahatsızlığı geçirdiğini sanma. Bunların hepsi Panik Atak semptomları. Ölmüyorsun ama sürünüyorsun. Kalbin rahatsız sanıyorsun ama bir sporcu gibi güm güm atıyor gayet sağlıklı…

La casa de papel dizisinde Moscow için ölümü göze alıp soygun yaptıkları bankanın terasına çıkmışlardı hepsi Moskova panik yaşıyor nefes alamıyordu…

Delikanlı Sadi başından sonuna kadar haklı ben onu anlıyorum çünkü ben de onun gibi eşekten düştüm . Nasıl olduğunu anlatayım.

Daha önceleri yaklaşık 8 saat denizde kalıp asla kıyıya dönmeyen çok çok uzaklara açılan ben ilk paniğimi oğluma hamileyken teknede yaşadım. Yedi aylık hamileyim herşey çok güzel gidiyor. Tekne turuna çıkalım dedik. Harika bir koya demir atınca tabi o muhteşem sularda bir iki kulaç atayım dedim gerçekten de bir iki kulaç gittim ve tekneye o an dönemeyeceğimi hissettim. Çevremdekilerden yardım istedim; bana yardım edin, elinizi uzatıp çekin, gelemiyorum hamileyim diyorum. Anlamadılar, anlayamadılar çünkü çok saçma! Bir metre kadar bile gelememek nedir? Ama yüz ifademden biri anladı elini uzatıp beni merdivene çekti teşekkür edip çıktım ama bunun bir panik atağı olduğunu yıllar sonra fark ettim. Ara ara yine o kadar anlamsız sebeplerle kaygı yaşadım ki. Duysanız gülersiniz.

panik atak

Aradan yıllar geçti 6 yıl:) kızıma hamileyim, yoğun barsak problemleri yaşadım. Her ay hastanelik oluyorum sancı çekiyorum. Neyse mucize bebek 7 aylık olana kadar karnımda kalabilmeyi başardı(apandisitim patlayıp acil ameliyata alınana kadar!). Bir gece durup dururken nefes alamadığımı düşündüm ama nasıl bir his hızlı nefes aldıkça hiperventilasyon oluyor. Bu durum beni daha fazla paniğe ve daha nefessiz kaldığım hissine itiyor daha hızlı nefes alıyorum… Kısır döngüde ölüyorum sanıyorum ama kalbim bir sporcu gibi atarak oldukça büyük bir sağlık örneği gösteriyor:) Koşarak kocama beni kurtar acile gidelim dediğimi hatırlıyorum. Eşim daha önce Panik Atak yaşadığı için anladı benim durumumu ve çok çok zor olsa da beni sakinleştirmeyi başardı. O hafta kâbus oldu tabi, oğlum yemek istese ben ona yemek yapamayacağımı ve oğlumun aç kalacağını düşünüp atak yaşıyordum. Acile gidiyoruz sadece taşikardi (hızlı kalp atışı) çıkıyor.

Sonunda panik atak geçirdiğime ikna oldum. Kalp doktoru normal, acil doktoru normal ve bilimum Doktorlar normal diyince psikiyatra randevu almamız gerektiğini anladım. Bir hafta sonrası için randevu aldık ve o bir hafta içinde atakları kontrol etmeye başladım. Önce imkansız olduğunu çünkü belli bir sebeple bu atakların gelmediğini ve bunu durdurmanın imkansız olduğunu söylüyordum. Ama nefes egzersizleri yaparak mucizevi bir şekilde atakları kısa sürede atlatmayı öğrendim. Sonra da hamilelik sırasında sedatif etkili herhangibir ilaç kullanmayı istemediğim ve atakları da ciddi ölçüde kontrol ettiğim için randevuma bile gitmedim. Tabiki gitmeliydim ama o kadar bıkmıştım ki doktora gitmekten. Sonunda kendime güvendiğimi ve sıkışırsam kesinlikle tekrar en yakın zamana randevu alarak doktora gideceğimi belirtip ikna ettim eşimi de. Bu olayları uzun uzun anlatmak isterdim ama bence bunu en iyi “Pembe Fili Düşünme” adlı kitap anlatmış meraklısı alsın okusun. Ben daha çok hastalık ve tedavisi hakkında yazacağım.

Panik Atak Nedir

Panik Atak genellikle belli bir nedene gerek kalmaksızın kişinin aniden yoğun bir kaygı ve panik yaşaması durumudur. Kişi kalp atışlarının hızlanmasıyla beraber yoğun bir ölüm korkusu yaşar. Ben oğlumun da öleceği korkusu yaşadım nasıl bir siyam ikiziysek:) Nefes alamadığını ya da iç organlarının sıkıştığını hisseden kişi aslında çok hızlı soluduğunu ilk başta anlayamaz. Çözüm de bu ataklar geldiğinde soluk alışverişlerini düzenleyerek yani sorunlu giden durumu tam tersine çevirerek olur. Kendi tecrübelerime de dayanarak çözüm yöntemlerini inceleyelim.

Panik Atak Çözümü

  1. Sizde kaygı oluşturan sebepleri araştırın. Ben atak yaşadığım dönemlerde kapalı alana da giremiyordum asansöre hele de oğlumla binmek beni korkutuyordu. Ama bir şekilde asansöre de basık merdivenlerde yürümeye de kendimi ikna ettim. Artık sorun yok.
  2. Barsak problemlerinizi sorgulayın bazı araştırmalar barsak dengesinin bozulmasının da panik atakları tetiklediğini söylüyor. Ki benim barsak problemlerim sonunda yedi aylık hamileyken acil ameliyata alınıp patlamış apandisitimi temizlemekle son buldu. İlginç bir şekilde yoklayip duran panikler o günden sonra son buldu.
  3. Hormon seviyeleri etkili. Ki benim tüm paniklerim ilk kez hamilelikte çıktı
  4. Ve en önemli, pratik çözüm… Karbondioksit soluyun! Panik sırasında o kadar hızlı nefes alır verirsiniz ki siz boğuldum sanırken cigerleriniz oksijenden ağlar:) sakince bir kese kağıdına belirli aralıklarla nefes alıp vermeyi deneyin. En zoru bunu bir kez denemek. Eğer ölmeyeceginizi bilirseniz bunu denemeye ikna olabilirsiniz. Ölmeyeceksiniz sizi temin ederim. Ben kese kağıdı solumadım sadece nefesimi bir süre tutmayı denedim ve yönlendirmeli meditasyon videoları dinledim.
delikanlı sadi
  • Yorucu bir dönem ve yıllarca yaşanabiliyor ama altında yatan patolojiyi yok ettikten sonra gerisi kaygı problemini kişinin kendisinin yok edebilmesi ile çözülüyor.
  • Ben hala uzaklara açılmaya korkarım denizde, dönüşte nefessiz kalıp kalp krizi falan geçireceğim sanırım bu da “panik bozukluk” oluyor yani eğer ataklar yaşamınızı etkilemeye ve sizi daha farklı tercihlere zorlamaya başladıysa siz Panik Atak hastalığından terfi ederek artık Panik Bozukluk hastalığına sahipsiniz demektir ve Panik bozukluk durumunda artık profesyonel yardımın da faydasını görebilmek için uzun bir emek vermeniz gerekecek. Tüm panik atak hastalarına selam olsun

Nasreddin Hocanın da dediği gibi bana eşekten düşeni getirin.

7 Yorum

  1. O kadar akıcı ve güzel şekilde anlatılmış ki. Ben de panik atak yaşıyorum ama tabi yaşadığım atakların bedenimde ne gibi yansımaları olduğunu bilimsel olarak hiç düşünmemiştim çok etkilendim o yüzden.. Umarım devamı gelir bütün bu yazıların 😍

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

admin

Çok okuyan işsiz biri

Bunlar da hoşunuza gidebilir