Kıtlama, Erzurum yöresinde daha çok kullanılan çay içerken ağzınızda beklettiğiniz hemen erimeyen bir şeker türüdür. Evinde çayı şekersiz tüketen bir aile için bu şekeri denemek garip gelecek ama bir amacım var elbette. Kıtlama şekerini kış çayı gibi üretip baharatlar zencefil zerdeçal karanfil tozları ekleyerek kışın tüketmeyi planlıyorum. Kesinlikle denemenizi tavsiye ederim.

Evde kıtlama şekeri yapımı

Kıtlama şekeri üretimi genellikle fabrikasyon yöntemlerle yapilsa da geleneksel bir şekilde yapmayı deneyeceğiz. Evde kıtlama şekeri yapmak için toz şeker ve isteğe bağlı içeriği çeşitlendirecek eklemeler(kuru gül parçacıkları olabilir ya da benim gibi yakıcı içerikli baharatlar ekleyebilirsiniz…

Tencereye toz şekeri istediğiniz miktarda dökün eriyik hale gelince tencerenin altını kısın. Eriyiğin içine toz zerdeçal toz karanfil ve toz zencefil ekleyip karıştırın. Kalıp olarak hazırladığınız kabın içine dikkatlice döküp bekleyin. Kıtlama şekeriniz hazır. İster çay içerken ağzınıza alın ister kışın hazırladığınız sallama çaylara (ekinezya, ıhlamur ya da aktarlarda satılan çeşitli karışımlar) ekleyin. Kıtlama yavaş bir şekilde eridiği için çay tüketirken fazla şeker alımına engel olmuş olur.

Aromalı Kıtlama Şekeri Çesitleri

  1. Yaz ayları için: İçerisine nane yağı ve mentol damlatilmis kıtlama şekeri üretebilirsiniz. Bir tencereye ısıtmak için bir miktar şeker dökün eriyince içine nane yağı veya mentol ya da ikisini birden ekleyin ve karışımı kalıba dökün. Bu ikiliye limon kabuğu rendesi de çok yakışacaktır. Yeşil nane yaprakları da ekleyip denenebilir ben denemedim.
  2. Kış için zencefil zerdeçal karışımı eklenmiş kıtlama yapılabilir. Boğaz enfeksiyonu ve kışın yaşanabilecek olan üst solunum yolu enfeksiyonlarına birebirdir.
  3. Kış için kıtlama şekerine toz tarçın eklenebilir
  4. Yine kış için kıtlama şekerine toz karanfil ekleyiniz. Diş ağrılarına da destekleyici olarak kullanılabilir…
  5. İçerisine kuru gül parçacıkları attığınız kıtlamanın çayınızı içerken ağzınıza bırakacağı güzel kokuyu ve tadı düşünün…
  6. Portakal kabuğu rendesi, limon kabuğu rendesi çok yakışacaktır
  7. Şunu da mutlaka deneyeceğim. Mesela kırmızı hibiskus bitkisini sıcak sudan demleyip bu suyu kıtlama için yapacağım şekere bir miktar ekleyip bir miktar ısıttıktan sonra eriyiği soğuk suya bir parça damlatacağım eğer damlayan parça dibe çökerse karışımı ısıtmayı bırakıp kalıplara dökeceğim.

Deneyenler olursa bizimle paylaşırsanız çok mutlu oluruz. Sağlıklı mutlu uzun ömürler…

Kıtlama Şekeri kesmek için özel yapım makaslar satılmaktadır. Bunu araştırmanızı öneririm.

6 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

admin

Çok okuyan işsiz biri

Bunlar da hoşunuza gidebilir