Yüzyıllar geçse de müdavimlerinin artarak devam edeceği bazı kitaplar vardır bunlardan biri de işte bu “Küçük Prens” kitabıdır. Yazarı Antoine De Saint-Exupery asıl mesleği pilotluk olan sonradan yazarlık mesleğine geçen marjinal bir kişiliktir. Küçük Pren kitabının temel konusu sevginin verilen emekle ilişkisini göstermektir. Sevdiğine verdiğin emeğin, sana külfet olmayacağı aksine zevk vereceği düşüncesi vardır.

Kitap yazarın çizimleri ile desteklenmiştir

Küçük Prens Özet

Kitap pilot olan anlatıcının uçağıyla çöle zorunlu iniş yapışı ile başlıyor. Çölde anlatıcı küçük bir çocukla karşılaşıyor. Çocuk bana bir koyun resmi yap diye ısrar ediyor. Pilot da bir kutu çiziyor ve koyun bunun içinde diyor. Çocuk buna çok mutlu oluyor ve tanışıyorlar. Kitabın devamı ise çocuğun dünya gezegenine gelirken yaptığı yolculukta yaşadıklarını anlatıyor.

Çocuk Asteroid 325 ten gelmiştir. Burası küçük bir asteroittir. Burda küçük prens baobab bitkilerinin gezegeni kuşatıp zarar vermesini önlemek için uğraşır. Dünyalıların B-612 dediği bu gezegende bir gül büyümüştür ve çocuk ona aşık olmutur. Onun bakımı için büyük emek vermektedir. Bİr gün gülle araları bozulur sonradan barışsalar da Küçük Prens başka gezegenleri keşfetmek için yolculuğa çıkmaya karar verir. Kitap diğer gezegenlerde gördüğü garip karakterlerin tasvirleriyle devam eder. Bunlar bir kral, sarhoş, coğrafyacı, iş adamı ve bir lamba yakıcıyla karşılaşır. Her biriyle diyaloğundan sonra coğrafyacıdan çiçeklerin sonsuza dek yaşamadığını öğrenir ve çok üzülür. Gülünü ne kadar özlediğini fark eder.

Coğrafyacının önerisi üzerine Küçük Prens dünya yı ziyaret eder ve şimdiye kadar gördüğü karakterlerin burda oldukça fazla olduğunu görür ve şaşırır. Bir gül bahçesinde yüzlerce gülü görür ve kendi gülünün onlardan daha değerli olduğunu düşünür. Onun kendi emeğiyle büyüyor olması kendisi için daha değerli yapar. Prens hikayeyi, demiryolu görevlisi ve satış görevlisini açıklayarak sonlandırır.

Kaçacağı gün derleyip toparlamış gezegenini. Aktif ve sönmüş volkanlarını temizlemiş. Son baobap sürgünlerini sökmüş ve fanustaki çiçeğine su verip vedalaşmış. Küçük Prens’in gideceğini anlayan çiçek özür dilemiş, “Ben saçmaladım, sen mutlu olmaya çalış! O fanusa ihtiyacım yok. Ben bir çiçeğim, rüzgâr bana iyi gelir. Kelebekler, tırtıllar bana bir şey yapamaz. Büyük hayvanlardan da dikenlerimle korunurum.” demiş ve gözyaşlarıyla Küçük Prens’i yolcu etmiş.

Kendime not

Eğer çocukların fil yutmuş bir fil çizdiğini söylüyorsa onu dikkatle dinle ve resmin konusunu anlamaya çalış ve de heveslerini kırma:)))

4 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

admin

Çok okuyan işsiz biri

Bunlar da hoşunuza gidebilir