seker

İnsülin Direnci kaba olarak vücuttaki şeker metabolizmasında oluşan bozulma sonucu gerçekleşen durumdur. Vücutta seyreden yüksek şeker oranı sebebi ile pankreas şekeri kullanabilmek için daha fazla insülin salgılar fakat yüksek kan şekeri düzeyi sürekli yüksek devam ederse insülin hormonu şekeri doğru şekilde metabolize edemez. Bu durum çeşitli sonuçlar doğurur. İnsülin direnci ya da diyabete sebep olabilir. Detaylı bilgi İnsülin Direnci Nedir yazımızda zaten var. İnsülin direncini kırmak ya da önlem amaçlı da olsa doğru bir diyet yapmak çok önemli. İnsülin direnci diyeti bu yazımızda örnek oluşturması için planlandı.

diyabet

Karın bölgesinde yağlanma hem neden olan hem de bu bozukluk sonucunda oluşan bir durumdur. Ve insülin metabolizmasındaki bozukluğun en gözle görülen nedenidir. Karın bölgesi yağlanmasına sebebiyet vermemek aynı zamanda karın bölgesi incelmesi için bu diyeti örnek olarak baz alabilirsiniz. Kalori alım miktarınızı sağlık durumunuza göre doktorunuz ve diyetisyeniniz doğru şekilde planlayacaktır.

Örnek İnsülin Direnci Diyeti

diyabet

İnsulin Direnci Diyetinde karbonhidrat alımını kısıtlamak ve doğru besin kombinleri ile glisemik indeksi dengelemek önemlidir. Buna dikkat ederek bohemianne olarak bir örnek liste hazırladık.

Örnek Diyet Listesi

Bu örnek liste yağ ve protein açısından zengin olduğu için böyle bir diyeti denemeden önce tansiyon kolesterol kalp problemleri yönünden doktorunuza danışmanızda fayda var.

Sodalı Ayran Diyeti

Sabah 8:00=>Tereyağlı omlet, bir dilim peynir, yeşillik salatalık domates 🍅

Sıralı Ayran

Ara öğün 10:00=>Sade sodalı ayran(ev yoğurdu ile yapılmış olan tercih) ve 7 adet badem

Öğlen 12:00=> Zeytinyağlı sebze yemeği (kabak, yeşil fasulye, bezelye…) Ve ızgara tavuk

Ara öğün 16:00=> 1 adet elma, 2-3 fındık (yer fıstığı, ceviz, antep fıstığı ile yer değiştirilebilir)

Akşam 19:00=> 1 porsiyon ızgara balık ve bolca roka salatası

Ara öğün 20:00=> Bir bardak sodalı ayran (su yerine sade soda eklenmiş yoğurtla yapıyoruz)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

admin

Çok okuyan işsiz biri

Bunlar da hoşunuza gidebilir