İnsülin direnci olan kişi kilo vermekte zorlandığını belirtir. Aslında doğru yiyecek seçimiyle kilo vermek o kadar da zor değil. Az yiyorum ama kilo alıyorum ya da diyet yapamıyorum diyorsanız hangi besin türünü daha fazla tükettiğinize bir bakın.

insulin bohemianne

İnsülin direnci kilo vermede bir etken olsa da üç besin öğesinden şeker olan karbonhidrat alımını azaltarak ve gıdaları glisemik indeksi daha düşük olan yiyeceklerle harmanlayarak dengeli bir beslenme oluşturabilirsiniz. Daha önce de İNSÜLİN DİRENCİ yazımızda belirttiğimiz gibi insülin direnci şeker metabolizmasındaki aksaklıklar sonucudur. Detaylı bilgi için bir önceki yazımızı okuyabilirsiniz. Bu yazımızda insülin direnci kilo verme durumuna açıklık getirmeye çalışacağız.

İnsülin Direncinde Kilo Vermede Dikkat Edilmesi Gerekenler

Göbek çevresi insülin
  1. Besinlerin glisemik indeksi ne kadar yüksekse o kadar hızlı kana karışır ve pankreastan hızla insülin salgılanmasına sebep olur. İnsülin direncinde bunu istemeyiz. Bu sebeple yiyeceklerin insülin direnci konusunda bilgi sahibi olmak gerekir. Bu linkten bazı besinlerin glisemik indeksi değerlerine ulaşabilirsiniz.
  2. Diyetinizde karbonhidrat alımını azaltın protein ve yağ miktarını dengeli şekilde artırın. Eğer kilo fazlanız varsa kısıtlı bir kalori miktarına göre diyet ayarlamalısınız.
  3. Karbonhidrat alımında lifli posalı gıdalar almaya özen gösterin örneğin bir dilim beyaz ekmek yerine tahıllı ve kepekli ekmeklerden tercih edebilirsiniz. Ben ekmeğin yerine marulu koyabiliyorum artık. Yani kahvaltıda ekmeğin üzerine peynir koyuyorsam artık marul arasına biraz peynir koyup yemeye alışıyorum
  4. Özellikle yaz aylarında domates salatalık gibi çiğ sebzerin gücünü hafife almayın. Hem açlık hissetmeden az kalori almanıza engel oluyor hem de bol vitamin almanızı sağlıyor.
  5. Örnek diyet listesi için İnsülin Direnci Diyet yazımıza bir göz atabilirsiniz
insulin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

admin

Çok okuyan işsiz biri

Bunlar da hoşunuza gidebilir