Blog

DÜNYANIZI (EVİNİZİ) NE KADAR SEVİYORSUNUZ?

ATIKLARIN KAYNAĞINDA AYRI TOPLAMANIN ÖNEMİ.

Dünyamızda son 5 yılda Çevre kirliliğinin getirmiş olduğu, iklim değişikliklerini ülkemizde de hepimiz şahit olduk.

kullanilmis yag nereye dokulur

11 Ağustos 2021’de Türkiye’nin Karadeniz Bölgesi‘nin Batı Karadeniz bölümünde etkili olan aşırı yağış sonucu meydana gelen sel, su baskını ve heyelanlar. Ege bölgesinde 15.238 Hektar ormanın yanması bun gibi oluşan bütün felaketlerin en büyük sebebi çevre kirliliğine yol açan işlerdir.

Hepimiz tedirgin ve üzgünüz. Kanser hastalıkları artık küçük yaşlarda başlamakta ve doğumlar genetik hastalıklar birlikte meydana gelmektedir.

Peki biz bunun için ne yapabiliriz diye sorarsanız bende çevre mühendisi olarak , aynı zamanda dünyasını seven bir insan olarak evinizde kolayca yapabileceğiniz tavsiyeler sunabilirim.

1.Bitkisel Atık Yağ

Atık Yağ

Evde yemek yapımı oluşan artık kullanılmayacak hale gelen atık yağlarınızı lavabolara değil plastik bidonların içine biriktirilmesi gerekmektedir. Neden çünkü döktüğünüz zaman 1lt atık yağ 1 milyon içme suyunu kirletebilmektedir.

Kullanılmış kızartmalık yağlar ekotoksik özellik gösterir ve denizlere, göllere ve akarsulara döküldüğünde su yüzeyini kaplayarak, havadan suya oksijen transferini önleyerek balıkların ve diğer canlıların ölümüne neden olur.

Kullanılmış kızartmalık yağların lavaboya dökülmesi ile dren sistemine yapışarak kanalizasyon borusu içindeki atıkların boru cidarına tutunmasına, zamanla borunun daralmasına ve kanalizasyon sisteminin kullanılmaz hale gelmesine sebep olur. Plastik saklama kaplarında biriktirerek, bulunduğunuz belediye arayarak alınmasını sağlayabilir. yada MİGROS mağazalarına bırakabilirsiniz. Peki bıraktığınız bu atık yağ ne oluyor? Kullanılmış kızartma yağları, elektrik üretiminde veya biyodizel üretiminde kullanılarak geri kazanılabilinir.

Konunun devamı gelecektir.

Geri dönüşüm ile ilgili şu yazımızı da merak edebilirsiniz tıklayın.

Yazar: Feride ÖZDEN ÇOMULU

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

frdoz

On yılı geçkin süredir Çevre Mühendisi olarak çalışan yazar, bu sitede geri dönüşüm ve birçok konuda bilgilendirme yaparak farkındalığımızı artıracak

Bunlar da hoşunuza gidebilir