burun

Özellikle mevsimin kışa dönmesiyle birçoğumuzun geçmek bilmeyen burun akıntıları oluyor.

Bunun sebebini bulabilmek için  doktora gitmekle beraber kendi yöntemlerimizi de denemeye kalkıyoruz. Bazen aldığımız önlemler ya da uyguladığımız yöntemler işe yarasa da birçok defa işe yaramıyor. Peki bu burun akıntılarından nasıl kurtulacağız.

Öncelikle burun akıntısına sebep olan etkeni bilmeliyiz. Bir hekime gidip şikayetlerinizi anlattığınıda burun akıntınızın alerjik mi yoksa başka patolojik sorundan mı kaynaklandığını hekiminiz fark edecektir. Genellikle de sebep alerjiktir. Çünkü kış gelince tüylütüylü battaniyelerimiz, yerlerde halılarımız ve peluş peluş kıyafetlerimiz ortaya çıkar. Birçoğumuzun toza ve tüylü şeylere alerjisi vardır.

Bunun dışında havanın soğuması da burun salgılarımızı artıran bir unsurdur.  Şöyle ki; soğuk hava kurudur ve burnumuz bu kuru havayı ciğerlere nemli gönderebilmek için mukus salgısını artırarak önlem alır.

Alerji kaynaklı burun akıntınız varsa yapabilecekleriniz:

  1. Burun yıkama. Bunu daha önce bebeklerde burun yıkama yazımızda pratik eczaneden alabileceğiniz enjektör ve serum fizyolojik ile nasıl yapacağınızı anlattım. Siz de aynı serum suyunu (= binde dokuzluk tuzlu sudur) alarak buruna zerkedebilmek için küçük burun yıkama şişelerinden alıp kullanabilrsiniz. Burda en çok dikkat edilmesi gereke konu hijyendir
  2. Burun spreyleri ve antihistaminikler. Hekiminiz alerjik kökenli bir akıntınız olduğunu anladığında reçete edecektir.
  3. Tüylü, tozlu ortamlardan kaçınma

Burun Tıkanıklığım Geçmiyor

Tüm söylediklerinizi denedim ama burun akıntım azalmıyor… O zaman geniz eti gibi durumları araştırması için bir kbb uzmanına görünmenizin vakti gelmiş demektir.

Ha bir de alternatif yöntemler var. Babam çay kaşığıyla elma sirkesini burnuna çeker ve bununla tüm sinüslerini akıtır. Denemedim burun mukozasını tahriş etmesinden korktum tavsiye etmem ama babam çok rahatladığını söylüyor…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

admin

Çok okuyan işsiz biri

Bunlar da hoşunuza gidebilir