Blw beslenme nedir son zamanlarda en sık sorulan sorulardan. Blw henüz üzerindeki araştırmalar geniş kitlelerde yapılamamış (çünkü daha çok yeni) bir ek gıdaya geçiş yöntemidir. Blw açılımı baby led weaning yani bebek liderliğinde beslenme demektir. Bırakın bebek kendi beslensin.

İsmi henüz Blw olarak konmamışken bilmeden oğlumu böyle beslemişim. Önüne üzümü koyup kendi yemesini gözlemliyordum. Burda en önemli unsur boğazına takılır çocuk yutamaz, öyle eline verme boğulur gibi uzayan tepkilere rağmen kararlı duruş sergileyebilmektir. Ve üzümün kabuğu boğazına takılabilir gerçekten buna önlem almak için kabuğu yarı soyabilir ya da üzümü küçük küçük dilimleyip tabağına koyabilirsiniz.

Bebek ek gıdaya geçerken zaten katı gıdayı yutmaya ilk başladığında çeşitli sesler çıkarır. Eyvah boğuluyor demek panik yapmak çok normal çünkü bebeğiniz de boğazımda yabancı cisim var eyvah yutuyorum dediği için kusmaya çalışır gibi sesler çıkarabiliyor. Siz bebeğinizin hep yanında bulunarak ilk katı gıdaya geçişini destekler ve boğulma konusunda bilgili olursanız (muhtemel boğulma durumunda ne yapacağım, boğuluyor mu panik mi yapıyor gibi) bebeğin kolayca katı gıdaya geçtiğini ve alıştığını göreceksiniz.

Ek gıdaya Blw ile geçiş dönemi

Benim deneyimlerim şöyle. İlk altıncı ayına bastığı dönem sadece tadım yaptırdım. Yani zeytini rendeledim (cam rende) yerse vermeye devam ettim yemeyi reddederse başka bir tadıma geçtim gibi.

Cam rende ile verdiğim yiyecekleri mevsime göre seçip (benim kızım ve oğlum yaz mevsiminde geçti) parmağıyla kavrayacağı şekilde doğrayıp mama sandalyesine bıraktım. Bu yöntem onun da çok hoşuna gitti. Örneğin freze erik boyuna dörde bölüp önüne birer birer parça koyup kendisinin yakalayıp yemesini izledim. Yakalayınca zaten hemen ağzına götürüyor tadıyor ve eğer beğenmediyse ağzına yanlışlıkla götürmemek için uğraşıyor. Yani eline aldığını ağzına götürmek bir refleks ama beğenmediğini ağzına götürüp hemen geri çekiyor ve atmayı öğrendiğinde hoop masa dışına atıyor 😄.

Ben Efede de Ecede de ilk rendeyip kendim verdim sonra dilimleyip eline tutuşturdum. Yeterince yiyemediğini düşünüyorsunuz ama öyle olmuyor. İlk tadım zamanları zaten büyük çoğunlukla anne sütü ya da mama alıyor. Sonra da aç ve doymuyor ise daha fazla yeme çabası gösteriyor.

Blw ile bebeğim boğulur mu

Bebeğin eline kolay yutacağı yeterince haşlanmış bir havuç dilimi verdiğinizde ilk ağzına parçacık girdiğinde bogulacak sanıyorsunuz. Ama biraz mantıklı olalım altta yatan bir patoloji yoksa o yumuşak havuç yutma refleksi ile ya akacak mideye gidecek ya da bir iki öksürük ile bebeğiniz ağzındaki büyük lokmayı çıkaracak. İki durum da makul.

Ben üzüm verdiğimde büyükler hep çok endişelendi. Üzümü elimle veriyordum henüz dişleri çıkmadığı için ağzına alırken elimle sıkıp üzümü patlatıyordum ve kabuğu da dilinin üstüne bırakıyordum. Üzümü boyuna dörde bölüp cekirdekli ise ayıklayıp önüne bırakabilirsiniz. Yutarken önceleri boğulur gibi ses çıkardı sonra hop yuttu ya da büyük parça geldiyse diliyle hop dışarı attı. Yani çocuğun doğal sürecine güvenin hop hop yapar halleder🙃.

Blw tarifleri

Blw ile tariflerin mantığında bebeğin yaşına göre yiyebileceği sebze ve meyveleri bebeğin minik eliyle kavrayacağı ve koparıp yutabileceği gıdalar hazırlamak vardır.

Blw omlet porsiyonlama

örneğin

  • Mücverler: aşırı tuz baharat koymadan bebeğin yiyebileceği gıdalarla hazırlanmış mücverler
  • Parmak sebzeler: parmak şekilden doğranmış buharda haşlanmış ya da fırınlanmış sebzeler. Havuç patates brokoli kabak..
  • Parmak meyveler: mevsimine göre bebeğin kavrayabileceği ve ısırabileceği meyve dilimleri. Karpuz erik ayva(haşlama) portakal
  • Omlet, Haşlanmış yumurta : bebeğin yiyebileceği şekilde porsiyonlanmis yumurta(6-8 aylik dönemde sadece sarısı 8 ay sonrasında bir adet tüm yumurta verilebiliyor)
  • Kaşıkla yenebilen tarifler: Bir bardağa koyup desteklenerek içirilebilir. Ya da kaşıkla yemesi için anne yardımı alabilir

Not: Ay ay Blw beslenme tarifleri için BURAYA tıklayın.

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

admin

Çok okuyan işsiz biri

Bunlar da hoşunuza gidebilir