Bebeklerde uyku problemi tek bir yazıyla anlatılamayacak kadar geniş bir alanı içine alıyor. Hatta bu alanda uzmanlaşan uyku danışmanları bulunmakta.

Bebeklerde Uyku Sorunu Nasıl Çözülür

Yenidoğan bebekler ortalama 16 saat uyur ve 24 saat içinde 4 ya da 6 kez uyanırlar. Ay ilerledikçe bebek uykusu gece daha uzun gündüz daha kısa süreli olacak şekilde düzene girmelidir. 3 aylık olduğunda birçok bebek gece boyu uyuyabilmektedir. Bu nedenle 3 aylık olana kadar gece uykusu konusunda bebeğin bir düzeninin olmaması normaldir. Peki bebekler ihtiyaç duyduğu uykuyu alamayacak kadar huzursuzsa çözüm nedir. Beraber inceleyelim

1) Burun Tıkanıklığı:

Bebekler yaşamlarının ilk aylarında ağızdan solunum yapmayı bilmez burun fizyolojik yapısı nedeniyle ya da ödem alerji gibi sebeplerle tıkanırsa uykularını ve beslenmelerini etkiler. Bunun çözümü Bebek Burun Tıkanıklığı yazımızda derinlemesine incelendi. Bu nedenle ayrıntıya girmeyeceğim.

2) Beslenme Ve Temizlik:

Bebeğiniz aç mı? Altı temiz mi? ilk bakılması gereken konular bunlar.

3) Oda İklimi:

Bebeğinizin bulunduğu oda temiz, havalandırılmış ,uygun nem ve sıcaklık koşullarında olmalı. Aksi taktirde bebeğiniz huzursuz olacaktır bu da uykusuna malolabilir.

4) Sancı:

sancılı bebek

Genellikle annelerin en zorlandığı konu kolik sancıları ve diğer sancılar. Bebek doğduğunda genellikle bağırsak sistemi tam gelişmemiştir ve bitmek bilmez sancılar çekebilirler.

Benim oğlumda ve kızımda deneyimlediğim kolik sancılarından çıkarıdığım sonuçlar şunlar. Bir sağlıkçı olarak süzgeçten geçirerek yazıyorum:

  • Bebek emerken değişik sesler çıkarıyorsa bir sorun var demektir. Ya memeyi iyi kavrayamıyor, ya akış bebeğe fazla ya da az geliyor ya bebeğin burnu boğazı dolmuş rahat edemiyor. Bunları kontrl edin ve o an için emzirmeye devam etmeyin çünkü bol miktarda hava yutacaktır. NOT: Emzirme pozisyonlarını biliyor musunuz?
  • Emerken uyuyan bebeğinizi hemen beşiğine koymadan dik pozsyonda tutup sırtına hafif masajlar yaparak ve hafif vuruşlarla gazının çıkmasını sağlayın öylece yatırırsanız çığlıkla uykusunun bölünmesi muhtemeldir.
  • Doktorun önerdiği sindirime yardımcı özel ilaçlar son çare oluyor ama faydasını gördüğüm Biogaia yararlı bakteriler içeriyor (oğlumda çok işe yaramıştı).
  • Popoda çatlak olan bebekler de kaka yaparken sancılanıp ağlıyor gözünüz açık olsun.

5) Banyo:

Bebek banyo

Uyku düzeni bozulmuş minikler için rahatlatıcı bir banyo sakinleşen bebeğinizin kolayca uykuya dalmasına yardım edecek

Son olarak: Beyaz Gürültü

Beyaz gürültünün ne olduğunu duymadıysanız anlatayım. Bebeğin annne karnındaki güzel günlerini hatırlayıp sakinlesmesini sağlayan anne karnındakine benzeyen gürültü. Bunun fön makinesi açarak yapılanı var araba sesleri dinletilerek… Ben size bebeğin baş ucunda fön makinesi çalıştırmayın diye bir YouTube videosu hazırladım burda. 👇

bebek beyaz gürültü

6 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

admin

Çok okuyan işsiz biri

Bunlar da hoşunuza gidebilir