Bebeklerde Burun Tıkanıklığı

Her anne için bebeğinin sağlığı çok kıymetlidir özellikle ilk bebekte bu durum annede ciddi kaygı ve korkuya sebep olabilir. Korkmanıza gerek yok, çünkü zaten mükemmel anne yok, sakince içinizin sesini ve doktornuzun önerisini dinleyerek anne olmanın ve bebek kokusunu içinize çekmenin keyfini çıkarın;)

Tatlı bebek görseli

Bebeğinizin burun tıkanıklığı, nefes alışverişinden özellikle uyku sırasında yaşadığı zorlanmadan fark edilebilir. Bu konuda kaygı yaşamadan doktorunuza danışarak çözüm bulmanız çok kolaydır. Altta yatan patolojik bir sorun (Burun tıkanıklığına sebep olan alerjik durumlar ya da anatomik burun tıkanıklığı gibi) yoksa korkmanıza gerek yok

Bebek burun tıkanıklığı nedenleri

Bebeklerde burun tıkanıklığının en büyük sebebi

 • Havanın yeterince nemli olmaması
 • Odanın yeterince havalandırılmış olması
 • Oda sıcaklığının 22 dereceden yüksek ya da az olması
 • Bebekler ilk birkaç ay ağızdan solunum yapmayı bilmezler yalnızca burundan solunumu yaparlar burun yapıları gereği alerjik ya da ödemli olabilir bu da burun tıkanıklığına sebep olur

Bebeklerde Burun Tıkanıklığını Önlemek İçin

Yıkamayı eczaneden aldığımız yaklaşık 100 cc lik binde 9’luk tuz içeren serum(100cc SF derseniz eczacınız ne dediğinizi anlayacaktır) ve küçük enjektörler yardımıyla yapabiliriz. 

Yıkamayı günde 1 kere yapmamız tek seferde yapmamız önemli değil çok sık yaptığımız yıkama bebeğin burun mukozasına zarar verebilir. Ben bir gün durup ertesi gün yıkama yapıyorum hatta bazen 3 4 günde bir bebeğin burun tıkanıklığı durumuna göre sıklık değişiyor ama çocuk doktorumuz iki güne bir ya da gün aşırı yıkama yapabileceğimizi söyledi.  Yıkamayı doğru yaptığınızda bebeğin burnumun içindekilerin kolayca çıktığını ve çok daha rahatladığını göreceksiniz. (burunun içinden çıkanlara hayret edeceksiniz)

Videoda daha iyi görebilirsiniz

Bebek burun yıkama

Özetle

Bebeğin sağlığı için hergün odasını havalandırmayı en az %55 nem oranında tutmayı ve oda sıcaklığında (22 derecede) tutmayı ihmal etmeyin. 

Odalar için nem ölçer googledan araştırılarak kolayca bulunabilir. Gerekirse buhar makinesini kullanılabilir. Buhar makinesinin sağlığı konusunda çeşitli düşünceler var bakteri taşıyor olmasından korkanlar da var bu konuyu araştırıp kararınızı kendiniz verirsiniz.

Nem ölçer buhar makinesi burun aspiratörü hakkında aşağıda alternatif linkler veriyorum.

Oda sıcaklığı ve nem ölçer örneği için tıkla

Buhar makinesi örneği için tıkla

Burada unutulmaması gereken şey her anne bebeğinin ihtiyacını en doğru bilecek kişidir içgüdülerinize güvenin. Sağlıklı günler…

3 thoughts on “Bebeklerde Burun Tıkanıklığı

 1. Boost Your Adsense Earning with 100% Working Method!
  .
  Yes, you heard that right. If you want, you can increase your AdSense revenue like many others with
  this method. Today I will introduce you to a
  100% working and safe way so that you can do this.
  There is no possibility of banning AdSense account if you use this method sincerely but It’s true that
  this is not a completely ethical approach. So you have to understand it first, then you could get a
  transparent idea about this.
  .
  Read More : http://ulinkshort.ml/hTR7t

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir