Her anne için bebeğinin sağlığı çok kıymetlidir. Bu yüzden en iyi şekilde bakımını vermek ister. Özellikle ilk bebekte bu durum annede ciddi kaygı ve korkuya sebep olabilir. Korkmanıza gerek yok, çünkü zaten mükemmel anne yok, sakince içinizin sesini ve doktorunuzun önerisini dinleyerek anne olmanın ve bebek kokusunu içinize çekmenin keyfini çıkarın;)

Bebeğinizin burun tıkanıklığı, nefes alışverişinden özellikle uyku sırasında yaşadığı zorlanmadan fark edilebilir. Bu konuda kaygı yaşamadan doktorunuza danışarak çözüm bulmanız çok kolaydır. Altta yatan patolojik bir sorun (Burun tıkanıklığına sebep olan alerjik durumlar ya da anatomik burun tıkanıklığı gibi) yoksa korkmanıza gerek yok.

Bebek burun tıkanıklığı nedenleri

cool baby bohemianne

Yenidoğan bebekler yaşamlarının ilk aylarında yalnızca burundan nefes alıp verir ağızdan solumayı bilmezler.

Bebeklerde burun tıkanıklığının en büyük sebebi

  • Havanın yeterince nemli olmaması
  • Odanın yeterince havalandırılmamış olması
  • Oda sıcaklığının 22 dereceden yüksek ya da az olması
  • Ayrıca bebekler burun yapıları gereği alerjik ya da ödemli olabilir bu da burun tıkanıklığına sebep olur.

Bebeklerde Burun Tıkanıklığını Önlemek İçin

Bebeklerde burun tıkanıklığını önlemenin en kolay yolu yıkama yapmaktır. Bunu yıkama yapmak için üretilmiş kitlerle de yapabilirsiniz anlatacağım yöntemle de. Anlatacağım yöntem ucuz ve risksizdir.

Yıkamayı iki malzeme ile yapabilirsiniz

1) Eczaneden yaklaşık 100 cc lik binde 9’luk tuz içeren izotonik mayi (100cc SF derseniz eczacınız ne dediğinizi anlayacaktır)

2) Küçük enjektörler (5lik ya da 10ml lik olabilir) yardımıyla yapabiliriz. 

Yıkamayı günde 1 kere yapmamız tek seferde yapmamız önemli değil daha sık da yapılabilir. Ama çok sık yaptığımız yıkama bebeğin burun mukozasına zarar verebilir. Ben bir gün durup ertesi gün yıkama yapıyorum hatta bazen 3 4 günde bir bebeğin burun tıkanıklığı durumuna göre sıklık değişiyor ama çocuk doktorumuz iki güne bir ya da gün aşırı yıkama yapabileceğimizi söyledi.  Yıkamayı doğru yaptığınızda bebeğin burnunun içindekilerin kolayca çıktığını ve çok daha rahatladığını göreceksiniz. (burunun içinden çıkanlara hayret edeceksiniz)

Videoda uygulamayı daha iyi görebilirsiniz

Bebek burun yıkama

Özetle

Bebeğin sağlığı için hergün odasını havalandırmayı en az %55 nem oranında tutmayı ve oda sıcaklığında (22 derecede) tutmayı ihmal etmeyin. 

Odalar için nem ölçer googledan araştırılarak kolayca bulunabilir. Gerekirse buhar makinesi kullanılabilir. Buhar makinesinin sağlığı konusunda çeşitli düşünceler var, bakteri taşıyor olmasından korkanlar da var bu konuyu araştırıp kararınızı kendiniz verirsiniz.

Nem ölçer, buhar makinesi ve burun aspiratörü hakkında aşağıda alternatif linkler veriyorum.

Oda sıcaklığı ve nem ölçer örneği için tıkla

Buhar makinesi örneği için tıkla

Burada unutulmaması gereken şey her annenin bebeğinin ihtiyacını en doğru bilecek kişi olduğudur. İçgüdülerinize güvenin tabi sağlığı tehlikeye atabilecek abartı uygulamalardan kaçınmak şartıyla. Sağlıklı günler…

3 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

admin

Çok okuyan işsiz biri

Bunlar da hoşunuza gidebilir