Blog

Bebeğe alınan hiç kullanılmamış malzemeler

hamile alışveriş

Bebeginiz daha dünyaya gelmeden bir sürü hazırlık yaptınız ya da yapıyorsunuz. Bu noktada en çok yardım aldığınız yer de şüphesiz ki hazreti Google …😄 Eğer şanslıysanız nevresim takımları, yorganlar, kuştüyü yastıklar almadan önce bu yazımız okumuşsunuzdur. Çünkü bu yazıda aslında alınan ama pratikte kullanılmayan bebek malzemelerini ele aldık.

Boşuna almışım dediğimiz bebek malzemeleri

1) Bebek yorganı: Neden gereksiz çünkü bebeğiniz için uzmanlar her zaman ilk 6 ay yatağında yorgan dahil hiçbir malzeme bulundurulmaması gerektiğini hep söyler. Bebek bir şekilde yorganın altına girip geri çıkmayı beceremeyebilir ya da üstünü açıp üşüyebilir. Bunun yerine kundak gibi olan ya da daha efil efil olan bebek uyku tulumları kullanmak en doğrusu. Ben peluş hayvan kostümü gibi olan uyku tulumlarını kullandım. Canım nevresim takımları ve bebek yorganları da sabahları yatağında süs olarak kaldı bir süre. Sonra da kaldırdım.

2) Bebek yastığı. Yasak! Bebekler bir yaşına kadar yastık kullanmaz. Çünkü gerek yok. Ve anatomilerine zararlı. Belki hafif eğimli reflü düşeklerini deneyebilirsiniz başını yukarda tutan ya da ille de yastık kullanacaksanız omuzu ile beraber yukarı kalkacağı şekilde yerleştirmelisiniz bebeğinizi. Ama önerilerin hicbir yastık kullanılmaması ve eğer reflüsü varsa bunun için tasarlanmış reflü döşeği. Ben yastığını takı yastığı olarak kullanmıştım. Size de fikir olur.

3) Emzik biberon. Bazı bebekler emzik ya da biberon kullanmayı reddediyor. Bebeğiniz doğunca bir tanecik alıp denersiniz. Gerekirse alırsınız fazlasını. Bu konuda uzmanlar çok da emzik ve biberon önermiyor. Ama yatıştırmak amaçlı yine de kapıları tam kapatmıyorlar. Bebeğin ağlama nöbetlerine iyi geliyorsa kesinlikle denenmeli diye düşünüyorum ben. İlk çocuğumda emzik sevmedi ben de zorlanmadım biberon almadi ben de alistirmadim. Ama oyle olunca her duygusal geçişlerde ve zorluklarda beni emiyor bazen bu çok uzun ve zorlu bir süreç olabiliyordu. Ağzım yanınca ikinci çocuğumda uzun süre emziği reddetmesine rağmen zorla alıştırmaya çalıştım. O ağzından fırlattı ben taktım ilk aylar bunun da faydasını gördüm ama zaten çok sıkışınca verdiğim için emzik kullanmaya hic alışmadı. Yatıştırmak amaçlı zor durumlar için bir iki tane emziğim vardı yetti.

4) Mevsimine uygun olmayan kıyafetler…. Bebek 3 aylık yaz ayındasın ama elinde 3 aylık kış kıyafeti var. İçin gidiyor ve kullanılmadan bir sonraki kullanıcısıyla tanışmak üzere evinizden ayrılıyor. Bebeğin büyüklüğüne ve mevsime uygun kıyafet almak ihmal edilen bir durum. Genellikle hediye gelen kıyafetler büyük alayım sonra giysin mantığı ile alınmış ama mevsimi geldiğinde ya cok büyük ya da küçülmüş olarak kaldırılıyor.

5) Pompa. Süt pompası iki çocuğumda da ilk dönem lazım oldu. İlkinde sağıp dunya kadar buzluğa da depolamistim onlar ziyan oldu. İkincide sadece ilk donem bebeğim kuvezdeyken ona gonderemek icin lazım oldu. Ama bazen hic gerek olmuyor onceden alınıp hazır edilmesine gerek yok bekleyin sağlıkla bebeğiniz doğsun sürece gore karar verirsiniz.

Bu yazımızda elimizden geldiğince anne adaylarına yol göstermeye çalıştık. Gerek olmayan ama satışı yapılan onca malzeme varken doğru tercihleri yapip bebeğin asıl ihtiyaçlarına yönelmek çok önemli. Ekonomik anlamda ciddi zorluklar yaşadığımız bu 2022 yilinda israf etmemenin değerini daha iyi anlayabiliyoruz. Yazımız faydalı olduysa bizi google da bohemianne.com olarak aratabilir ya da Instagram hesabımızı takip edebilirsiniz. Ederseniz çok güzel olur çünkü bohemianne platformu ileride kadınlara ve çocuklara hizmet edecek duruma gelmeyi heyecanla bekliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

admin

Çok okuyan işsiz biri

Bunlar da hoşunuza gidebilir