Asbest tutuşmazlık özelliği sebebiyle endüstriyel bazı ürünlerde tercih edilen bir maddedir. Fakat kanserojendir. Asbestos ve amyant olarak da isimlendirilir. Lifli yapıda olan bu madde kimyasallara ve aşınmaya karşı oldukça dayanıklıdır. Gemi, uçak, mobilya sanayisinde ve sızdırmazlık ve yanma mukavemeti gerektiren pek çok alanda kullanılır.

Asbest yüklü gemi ülkemize gelecek mi?

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum un yaptığı resmi açıklamaya göre bu geminin ülkemize girişine izin verilmeyecektir. Bakan Kurum un açıklaması şu şekildedir.

Brezilya Basel Sözleşmesi yetkili otoritesi olan Brezilya Çevre ve Yenilenebilir Doğal Kaynaklar Enstitüsü (IBAMA) tarafından Bakanlığa yapılan “NAE Sao Paulo” isimli eski askeri uçak gemisinin Türkiye’deki Sök Denizcilik ve Tic. Ltd. Şti. tarafından sökülmek üzere ithal edilmesi için notifikasyon başvurusu sunulduğunu aktaran Kurum, bu başvuruya 30 Mayıs’ta “Karasularımıza girmeden denetim yapılması ve Bakanlığımız uzmanlarının gözetiminde söküm yapılması koşuluyla” şartlı onay verildiğini anımsattı.

“NAE Sao Paulo’ isimli gemi için verilmiş olan şartlı notifikasyon onayının iptal edilmesine karar verilmiştir. Bu karar doğrultusunda geminin Türk karasularına girmesine izin verilmeyecektir.”

6 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

admin

Çok okuyan işsiz biri

Bunlar da hoşunuza gidebilir