Emzirmeyi teşvik etmek için her kafadan bir ses çıkar. Emzir mutlaka emzir, hem sana hem bebeğe faydalı. Emzirmek ne kadar da faydalı çok da faydalı derler. Sorsan açıklama yapamazlar. Peki gerçekte emzirmenin ve anne sütünün faydaları tam ve ayrıntılı olarak nedir.

Emzirmenin mucizevi faydaları

  • Emziren anne ile bebek arasında kolayca bağ kurulur. Annenin kokusu salgıladığı hormonlar da eşlik edince bebek anne ile güveli bağlanmanın ilk adımını sağlıklı şekilde atmış olur. Ve pek çok araştırma göstermiştir ki ileri yaşlarda ciddi psikolojik sorunlar yaşayan insanlarin büyük çocuğunluğu bebekliklerinde güveli bağlanma sorunu yaşamıştır. Bunun tersi doğru değildir. Yani güvenli bağlanma sağlayamamış çocuk kötüdür diyemeyiz. Ancak risklidir deriz. Ya da güvenli bağlanmış bir katil yoktur da diyemeyiz yani istisnaları var
  • Emziren annenin vücudunda salgılanan oksitosin ve birçok yardımcı hormonlar rahîm kaslarını uyararak doğum sonrasında kolayca toparlanmayi ve onarımı sağlar.
  • Emziren anne supermom a dönüşür. Şaka değil gerçekten uzun süren uykusuz gecelere ve yoğun tempoya dayanmamızı yine emzirme sayesinde vücudumuzda oluşan değişiklikler sağlar.
  • Emziren annenin metabolizması daha hızlı çalışır ve hem hastalıklara karşı daha dirençli hem de zayıflamaya yardımcı bir etki yapar enzirmek
  • Emzirmek süt üretimini artırır. Ne kadar emerse o kadar sütünüz olur. Bunun için anneler bebeklerini emzirdikten sonra sağarak daha fazla süt üretimini uyarmış olur. Aynı mekanizma tersine de işler emzirme azaldıkça süt üretimi azalır. Memeden kesmek için bebeğinize öğünler atlatarak süt üretimini azaltıp kademeli şekilde memeden kesmek mümkündür. Daha az acılı olur süreç.
  • Emen bebek vücudundaki steriliteyi bozmamış olur. Bağırsaklara sağlıklı anne sütü dışında birşey girmeyen çocuk daha az sindirim sorunu yaşar. Mama hazırlamak ne kadar özenle hijyene dikkat etseniz de bebeğin steril bağırsaklarına dışarıdan gıda soktuğunuz için kontaminasyona sebep olur

Anne Sütünün Faydaları

  • Anne sütü ucuzdur. Sağlıklı besinler tüketen annenin sağlıklı sütü olur.
  • Anne sütünün içeriği, üretilmiş bütün ürünlerden daha besleyicidir. Bebek yeni doğduğunda kolostrum (kolostrum:ağız sütü, doğumdan sonra ilk 4-5 gün anne tarafından yavruya verilen ilk süttür. Bileşiminde yüksek oranda protein ve bağışıklık kazandıran immünoglobulin içerir. Laktoz ve süt yağı normal süte göre daha düşüktür. Yüksek oranda serum proteini içerdiklerinden ve yüksek pH derecesinden dolayı kaynatıldıklarında pıhtılaşma göstermektedirler. Hamileliğin sekizinci ayında oluşumunu tamamlar.Antikor ve immunglobulin bakımından zengindir.’wikipedia dan alıntıdır’) bebeği beslemek için oldukça yüksek miktarda besin içeriğine sahipken sindirimi de bir o kadar kolaydır.
  • Anne sütü içerisinde yüksek miktarda immün globulinler dediğimiz bağışıklık hücreleri bulunur. Bu sayede bebeklerimiz hastalıklarla savaşabilir.

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

admin

Çok okuyan işsiz biri

Bunlar da hoşunuza gidebilir