Blog

Açlık Oyunları ve Brawl Stars Oyunu Üzerine

Beni tanıyanlar bilir oğlumla birçok oyunu beraber oynarım ve bunu severek yaparım. Brawl Stars oyunuyla da Efe (@oyun.efe) sayesinde tanıştım. Efeden çok oynadığım da doğrudur.

Oyunu bilmeyenler için genel bir bilgi vereyim. Online ekipler kurup ya da gelişigüzel ekiplere dahil olup savaşlar yaparak karakterlerini geliştiriyorsun. Yani bir savaş oyunu. Burda hemen sevgili savaş oyunu ve diğer birçok oyunun çocuklara zarar vereceği gerekçesiyle yasaklatmak gerektiğini savunan okurlarım isterseniz sizi yazının bu kısmında uğurlayalım. Ben de oyundan edindiğim yeni jenerasyonun sosyalleşme yöntemleri üzerine düşüncelerimi paylaşmaya devam edeyim.

Brawl Stars güncel bir oyun evet ama Açlık oyunlarının bu başlıkta ne işi var. İlk çıktığı dönemlerde bir solukta okuduğum Suzanne Colins in üç seri hâlindeki kitaplarıdır açlık oyunları, alaycı kuş ve ateşi yakalamak… Hatta açlık oyunlarının filmi de yapıldı biliyorsunuz. İşte o kitaplarda aklımda kalan bir konu var ki beni çok etkilenmişti. Ana karakter Katniss Everdeen ve Peeta nın hayatta kalabilmek için arenada savaştıktan sonra oyunun kurallarını bozup iki kişi kazanan olma çabalarıydı. Oyunun en önemli kuralı bir tane kazananın olması iken ikili buna meydan okur ve çift kazanan olur. Oyun kurucuların trajik son istemesi sebebiyle birinden birinin diğerini öldürmesini emreder. Ve bu ikili zehirli elmayı ikiye bölüp birlikte yemeye kalkınca oyunun çift kazananı olur.

Brawl Stars’taki kendi etrafında dönme hareketi nedir?

Açlık oyunlarında olduğu gibi bu savaş oyununda da güçlerini birleştirmek için tanıdığın ya da tanımadığın düşmanlarına ateş etmeyerek ve kendi etrafında dönerek karşılıklı yazılı olmayan bir anlaşma yapıyorsun güçlerini birleştirip herkese karşı savaşıyor ve finalde birlikte ölümü bekliyorsun.

Bunu yaş grubu (ben hariç 🥸) 7-10 arasında olan çocuklar kendilerince doğal olarak geliştirdi ve şimdi oyunu düzenli oynayan herkesin doğal olarak bildiği bir dil oldu. Oyunda düşman seni görüyor ve saklandığı çalılıktan çıkıp kendi etrafında dönüyor ateş etmiyor karşısındaki kişi de olduğu yerde dönerse anlaşma sağlanıyor ateş ederse savaşıyorlar…

Hani diyoruz ya ne olacak bu z kuşağın hali hatta alfa kuşağın hali diye. İyiye gidecek dostlar benim umudum var. Bu nesil hızlı öğreniyor bu nesil kuralları kırmayı beceriyor bu nesil kendinin farkında. Ve bence gerekli önlemleri aldıktan sonra teknolojiden izole etmeyin çocuklarınızı. Siz kabul etseniz de etmeseniz de yeni nesil hızlı hızlı video atlayan, kısa içeriklerde gezinen ama yeri de geldiğinde uzun uzadıya dikkat kesilebilen bir çoğunluk. Birçok çocuk gelişimci bana karşı çıkacak çıkıyor. Araştırmalar savaş oyunu oynayan çocukların epilepsi atağı geçirme ihtimalini artırdı diyorlar. Serde epilepsi varsa sokakta savaş oyunu oynarken kafasına yediği taşla da nöbet geçirebilir o çocuk. Fanusa mı alalım çocukları içine doğdukları teknolojiden yoksun mu bırakalım. Hiç sanmıyorum…..

6 Yorum

 1. I think that what you wrote was very reasonable. However, what about this?
  what if you added a little content? I ain’t suggesting your content isn’t good.,
  however suppose you added a post title that makes people desire more?

  I mean Açlık Oyunları ve Brawl Stars Oyunu Üzerine – bohemianne is a little boring.
  You should glance at Yahoo’s home page and watch how they create news headlines to grab viewers to click.

  You might add a related video or a related picture or two
  to get readers excited about what you’ve written. In my opinion, it might bring
  your blog a little bit more interesting.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

admin

Çok okuyan işsiz biri

Bunlar da hoşunuza gidebilir