Çok şeyde az ustalık

İyi olduğun bir işte ustalaşmak yerine iyi olmadığın işlerde iyi olmaya çalışmak seni çok şey bilen bir vasıfsız yapıyor.

Herkes herşeyi çok iyi bilmek zorunda değil. Herkes herşeyden anlamak zorunda bile değil. Herşeye yetmeye çalışan kişiler sonunda hiçbirine yetemediğini fark ediyor.

Çok zeki olmak da bu yüzden eğer doğru işe yönelmediysen hiçbir anlam ifade etmiyor. Çok zekisin ama hiçbir ustalığın yok. Çok kolay öğreniyorsun ama daha yeni öğrenirken yaptığın işten sıkılıp seni daha fazla zorlayacak başka birşey arıyorsun kendine… Sonuç çok bilen bir hiç bişey

Çocuklarımızı yeteneğine göre beslememiz gerekiyor ve eğitim sisteminin azizliği yüzünden yok olup gitmelerine izin vermememiz gerekiyor. Çocuğun fen bilimlerine meraklıysa imkan dahilinde bir laboratuvar kur ona deneylerini yapsın. Müzik aletlerine meraklıysa imkan ölçüsünde müzik aletine ulaşmasını sağla… Diyorsunuz ki çok şeye ilgisi var çocuğumun ve çok şeye yeteneği var… Ben de derim ki gün 24 saat ve bu zamanda onun kaç işte ustalaşabileceğini hesapla. 20 işle meşgul olmaya kalkarsa dağılacak biliyorsun kaybolacak… Günün 24 saatini her çocuk gülerek ve eğlenerek geçirebilir yetenekleri ölçüsünde bir sorumluluk alırsa ve eğlenerek öğreneceği sevdiği bir projeyle meşgul olursa.

Özetle herşeyi bilme bir veya birkaç şeyi çok iyi bil. Bunlar da yapmaktan keyif aldıkların olsun…

Bu anlamda eğitim sistemimizi de sorgulamak lazım. Mükemmel bir gazeteci olmak için bilmem kaç net matematik çözmek gerekiyor ne alaka. Çok iyi bir matematikçi olmak için sınavdan bilmem kaç net Türkçe ve Tarih çözmek kim için ne için… Muhteşem bir sanatçısın ama sözel ya da sayısal dan bilmemnekadar başarı göstermezsen üniversitede sanat eğitimi alamazsın…

Özetle herşeyi bilme bir veya birkaç şeyi çok iyi bil. Bunlar da yapmaktan keyif aldıkların olsun…

One thought on “Çok şeyde az ustalık

  1. Sputnik V vaccination has begun in Slovakia. The provisioning of the Russian vaccine to the country was accompanied on a civic abase and led to the abdication of Prime Minister Igor Matovich and a reorganization of the government. As a end result, the territory received the Russian vaccine, ignoring the phenomenon that neither the European regulator nor the WHO has further approved it.
    In neighboring Hungary, which approved the purpose of Sputnik in February as the principal in Europe, more than 50% of the matured natives has already been vaccinated; in Russia – a minuscule more than 10%. In Slovakia, five thousand people signed up toward the Sputnik vaccination.
    well, I don’t know about anyone, but I like such surprises!!!! )))). You can read another article on this area of study at this association https://gettingmarried.rabatt.fun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir