Bu yazı uzman görüşü değil benim deneyimlerim olacak. Elbette ki bu konuda benim yaptığım okumaların ve uzmanlardan aldığım tavsiyelerin de yönlendirmeleri ile. 18 Aylık bebeğime gece emmelerini nasıl bıraktırdım sorusuna verilecek ilk cevap kolay olmadı olacak malesef. Ama güzel haber şu bu geçici bir süreçti ve dört beş gün sürdü.

Her çocuk birbirinden o kadar farklı ki hepsinin zorlandığı konu da farklı daha kolay yaptığı da. İki çocuk annesi olarak söyleyebilirim ki ilk çocuğum Said Efe nin meme konusunda direncini kırmak çok kolay olmuştu. sadece birkaç sefer istedi ben de oğlum uf oldu dedim sonraki gün sormayı bıraktı. Ama meme istediğinde sadece yas tutuyordu aklına gelince memeee diye ağlıyordu çocuğum. Elbette onun bu acıyı yaşaması sürecinde uzun uzun sarılıp öfkelenmelerinde sabırla sakinlestirme zamanını da eklersek en çok iki haftalık bir zaman aldı diyebiliriz. Sadece bir gün birkaç kere meme istedi vermeyip uf oldu dedim ve bir daha sormadı. Geceleri ısrarla uyanıp meme emme huyu yoktu zaten ama uykusuzluk çok çektik. Efeden altı yıl sonra ailemize katılan kızım Tomris Ece ise şuan 18 aylık ve her gece uyanıp ısrarla meme ister emmez ama uykuya dalmak için kullanır. Ve bu anneyi uzun vadede öyle yıpratıyor ki tam dalıp uyuyacaksin kızın ağlıyor bu süreç gecede en az beş defa tekrarlanıyor. Genelde çocukların dediğini yapan fazlaca fedakar bir anne olduğumdan ters giden bu durumun kontrolünü de elime almaya karar vermem 18. Aya kadar sarktı.

Durumun artık çekilmez olduğu ve tüm gücümü tükettiği noktada. Zorunlu olarak gece emmelerini kesme kararı aldım. Tabiki bu Tomris hatunun hiç hoşuna gitmedi.

Gece emmelerini bitirme süreci maddeler halinde siralamaya çalışacağım

  • Kizim gece beslemelerini azalttigimiz ilk dönemde geceleri uyansa da beşiğinde birkaç defa döner sonra uyurdu. Harika bir uyku düzeni sağlamıştık. Ta ki tatile bir haftalığına şehir dışına annemlere gidene kadar. Tatilde benimle yatmaya ve geceleri daha çok uyanmaya başladı. Hep söylerler çocuk kendi düzenini ister.
  • Beş aylık olduktan sonra hem diş çıkarma hem yaz döneminin gelmesi ile de uykuları iyice bozuldu
  • Şuan 18 aylık uzun süredir deliksiz uyumayı bıraktı çünkü evimizin yakınına yapılan caminin sesini her duyduğunda çığlıkla uyanıp geri uykuya dalmakta güçlük çekiyor. Abisi gündüz uykularına dalacağı sırada bir heyecanla odaya dalabiliyor. Zaten kuş gibi uyuyan her olaya uyanan kızım tekrar uykuya dönmekte de çok zorlanıyor.
  • Dama dediğim noktada bundan bir hafta kadar önce başladım geceleri meme vermemeye
  • İlk birkaç gün kendisini sağa sola atarak çığlık çığlığa ağladı gece boyu. Bu dönem çok uzun saatler boyunca uyanık kaldık maalesef. Zaman zaman gücüm tükendi ve öfkeli davrandım ben de. Fakat ben hiddetlenince kız fişi çekilmiş gibi daldı uykuya. Bunu çocuk sahibi olmadan once deseler ciddi kınardım ama kızımın öfke ve inatla saatlerce uğraşıp uykusuz kalması sürecinde genellikle yeter kızım diye bağırmam çare oldu. Oğluma öyle bağırsam dertten üç gün ağlar ama kızımın bunu kaldırdığını düşünüyorum. Yine soracak olursanız bunu yapmayın yerine bir başka yetişkinden yardım alarak daha farklı uyutma yöntemleri deneyin derim. Ben ayakta sallamayi kucağımda ninni ile sakinleştirmeyi beyaz gürültü açmayı ve pusetinde sallamayi denedim ama hiçbirini kabul etmeyip kendini sürekli sağa sola atmaya çalıştı. Eğer eşinizin işi müsaitse birkaç gün bu süreçte kucağına alıp sizin tükendiğiniz noktada sakinlestirip uyutmayi denemesini isteyin
  • Her gece her firsatta çocuğuma bagirmadim elbette. Her meme istediğinde gece meme yok hadi nennis nenniş dedim. Yine öfke nöbetleri. Sonra su vermeye başladım meme yok su vereyim kızım dedim. kabul etti bazen içti bazen içmedi.
  • Sonra kucağımda huu hu huu hu diyerek öne arkaya gitmemle biraz sakinlestigini fark ettim. Ağlamaya başlayınca alıyorum huu hu hu Allah diyerek oturduğum yerde öne arkaya sallanıyorum. Gevşek karın kaslarına birebir. Ama tabiki çok yorucu. Sakinlesince pusetine koyup ileri geri yapmaya devam ettim. Ya da ayağıma alıp ileri geri. Dalana kadar. İlk günler saatler sürdü bu ve tek sefer değil gecede üç dört defa. Tam uyuyor ezan sesi kız yine zıplıyor ezan bitene kadar hoca nağme yaptıkça bizim kız da üüüü diye ağlıyor. Buna bir çözümüm yok maalesef neyse ki birkaç aya taşınma durumumuz var.
  • Birkaç gün hiç uyumadım diyebilirm ama öncesinde de pek uyuduğum söylenemez. Şu son iki gündür daha az ayakta sallıyorum ve meme istediğinde vermediğimde saatlerce inat edip kendini yerden yere atmıyor. Sadece uykuya dalamadigi noktada ayağıma alıp sallıyorum. Ayakta saklamayı da öyle zor ikna ettim ki. Ağladı kucağıma aldım geri ayağıma bir daha bir daha bir daha sonunda kızdım ayağıma aldim ve uzun süre salladım.
  • Bu sürecin asla bitmeyeceğini sanmaya başlamıştım ki bu gece Ece uyandığında meme dedi cevap vermedim ayağıma aldım itiraz etmedi ve kolayca uykuya daldı.
  • 18 öyle bir ay ki hem diş sancısı devam ediyor olabiliyor hem büyüme atagit yaşıyor hem de iki yaş sendromuna giriyor o yüzden ciddi bir sabır ve bol sarılmalı geçmesi gereken bir süreç. Tekrar altını çizmem gerekir hiçbir çocuk bağırmayı ya da şiddetin hiçbir türünü yaşamamalı. Ben direncini bu şekilde kırdım ama o tamamen benim zaafım ve hatamdı. Ama çocuğa faydası olduğunu düşünüyorum çünkü aşırı aşırı aşırı uykusuzdu ve uykusuzlugundan huysuzlanip daha uykusuz kalıyordu.

Bizim gece emmelerini birakma sürecimiz zorlu ama mutlu sonlu bitti. Tek söyleyebileceğim bu süreç sonsuza dek sürmüyor. Sabırla kararınızı sürdürün. Asla bir gun meme verip bir gün vermemek gibi bir kafa karışıklığı yaratmayın hem süreci uzatirsiniz daha çok bagirirsam belki verir diyecektir çocuk. Hem de bebeginizin anneye güvenini sarsarsınız. Bebek kararlı bir anne ile güvende hisseder unutmayın.

Bu yazımın temel amacı bu zorlu süreci yaşayan annelere kararlı durmaları sayesinde bunun geçeceğini ve düzeleceğini anlatmak. Sevgili güzel fedakâr ve cefakar anneler. Sabırlı olun ve kararlı olun. Söz veriyorum geçecek her gece aynı direnç sürmeyecek.

Dipnot: Bebeğinizin gece beslenmesi gerekebilir aç uyuyor olabilir. Doktorunuza danışmadan bu sebepleri elemeden memeden kesme sürecine girmeyiniz.

Umarım bütüne katkı olur. Okurlarıma fayda sağlar 🙏

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

admin

Çok okuyan işsiz biri

Bunlar da hoşunuza gidebilir